Húsa is egészséges
Mint a vadhúsok általában, a fürj húsa is egészséges, hiszen koleszterinben és zsírban szegény, vasban, vitaminokban viszont gazdag húsféle. Az apró mérete sem jelent akadályt, de számolni kell vele: egy felnőtt adagjául két fürjet kell készíteni. Melléből, szárnyából, combjából pörkölt, rántott hús, fűszeres sült készülhet, az aprólékjából pedig finom leves főzhető. Omlósabb, aromásabb, mint például a csirkehús, még a mellhúsa sem száraz.
Legtöbben csak fagyasztott állapotban juthatunk fürjhúshoz, ami nemcsak azzal az előnnyel jár, hogy konyhakész, hanem azzal is, hogy pácolásra sincs szükség, hiszen a fagyasztás is lazít a rostokon.
Dísznek, hasznáért, egészségért...
Ha valakinek módjában áll, érdemes a fürjek tenyésztésével is megpróbálkoznia. Természetesen nem a hazai erdőkben gyér számban megtalálható, védett fürj házi tartásáról van szó, hanem a kereskedelemben, tenyésztőktől kapható japán fürjéről. Nem igényel különösebb felszerelést, speciális körülményeket: egy lepedőnyi kiskertben is elfér akkora tenyészet, amely egy négytagú család tojásszükségletét biztosítani tudja. Nem kell hozzá más, mint egy sűrű hálóval védett, legalább egy négyzetméteres ketrec vagy hálóval fedett kisméretű kifutó, és máris beköltözhet 10-15 darab, mindössze tízdekás, kedves hangú, mutatós, szeretnivaló kismadár. Ugyanazzal a táppal, takarmánnyal etethető, mint a csirke, tartható díszállatként, hobbiként, de akár hasznáért, figyelemreméltó tojáshozamáért is.