Enzo

Fontos önnek az egészsége? Fogyasszon bio élelmiszereket, melyek gyógyszerektől és adalékanyagoktól mentesek.

                                          

Évezredeken át az emberiség alaptáplálékai közé tartozott a tojás. Nem véletlenül: olcsó, könnyen hozzáférhető, százféleképpen felhasználható és nagyon jóízű. Alig van olyan élelmiszer, amelyik ennyire gazdag lenne egészséges táp- és ásványi anyagokban.

  Ha tojás van otthon, már nem gond a vacsora

Mészhéjba zárt erőFőve, sülve, buggyantva, omlettnek keverve, rakott ételekhez, bundázva, habbá verve... Édes, sós, pikáns ételeknek egyaránt alapanyaga lehet, számtalan változatban elkészíthető. Nincs még egy ennyire sokoldalúan felhasználható élelmiszer. A tojásételek egymagában megtölthetnek egy sor szakácskönyvet (van is efféle bőséggel), több száz tojásétel receptjének leírásával, melyek között gyors reggeli ételeket, laktató egytálételt, salátát, levest, édességet és italokat egyaránt találhatunk. Növeli a változatosságot, hogy a fehérjét és a sárgáját különválasztva is felhasználhatjuk. A nap bármely időszakához illő tojásételek vannak, de önmagában a leggyakrabban mégis reggelire fogyasztunk tojást, főtten, vagy rántotta, tükörtojás formájában.

 

Tízóraira egyszerűen csomagolható a kemény tojás, ebédhez meleg ételnek valamilyen omlett ajánlható, de tojássaláta rizzsel vagy tésztával is kiváló. Ne feledkezzünk meg a tojásos nokedliről sem, ami egyszerű, olcsó ebéd ugyan, de csemege uborkával vagy friss fejes salátával minden igényt kielégíthet. Vacsorára is számtalan étel készíthető tojással gazdagítva, a gyors lecsótól a gasztronómiai különlegességekig. 

A tojás ráadásul a legsietősebb háziasszonyoknak is kedvence lehet, hiszen amikor a munkanapokon csak perceik vannak a főzésre, nem elhanyagolható szempont, hogy nagyon sok tojásétel tíz perc alatt elkészíthető. A gasztronómiai sikerekre vágyók viszont hétvégeken, vagy ráérősebb időszakaikban bátran kísérletezgethetnek a bonyolultabb tojásételekkel is, a felfújtak, omlettek, a töltött tojásfélék, a tojáshabbal készített édességek sok elismerést szerezhetnek. Mindig lehet otthon, hiszen hűtőszekrényben 4-5 hétig is tárolható.

Mi van a mészkupola alatt?

Régi tapasztalat, hogy a legteljesebb értékű táplálékot azok a növényi és állati eredetű anyagok adják, amellyel az anyanövény vagy az anyaállat a majdani utódot "szereli fel", "indítja el" az önálló életre. Növényeknél csírák, magok, illetve a mag továbbítására vagy táplálására való "vivőanyagok" (húsos termések), állatoknál pedig az emlősök utódjainak táplálására szolgáló tej, illetve maguk a petesejtek, mint például a halikra és a madártojások vannak a leggazdagabban ellátva tápláló anyagokkal.
Mészhéjba zárt erőA tojás belseje egy óriási petesejt, míg maga a teljes tojás nem más, mint fajtájának speciális védőtokba zárt lehetséges utóda. Ebből következően tartalmazza mindazokat az anyagokat, melyek az utód kialakulásához és táplálásához szükségesek és mindazokat a szerkezeteket, melyek védelmet nyújtanak a legkülönfélébb külső hatások és ártalmak (fizikai és kémiai, hőmérsékleti ártalmak és fertőző mikrobák stb.) ellen. A tojásfehérje a vízen kívül gyakorlatilag csak csúcsminőségű fehérjét tartalmaz, a teljes tojásban kb. negyvenféle fehérje, tizennyolcféle aminosav található, beleértve az összes esszenciális aminosavat, így a tojás tápértéke és élettani jelentősége rendkívül nagy. A sárgájában lévő zsírok összetétele kedvező: 1/3-a telített, 1/3-a egyszeresen telítetlen, 1/3-a többszörösen telítetlen zsírsav. Ajánlható a szénhidrátmentes étrendet követőknek is, hiszen szénhidrátot nem találunk benne. Egy nagyobb tojás kalóriatartalma mindössze 75 kcal, vagyis a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják. 

Általában az ételekben levő anyagmennyiségeket 100 g nyers élelmiszerre vonatkoztatják, így mindig érdemes figyelni erre a tojás kapcsán: a héj nélküli tojás súlya kb. 52 g, azaz teljes tojás esetében a 100 g-ra vonatkozó adatok gyakorlatilag 2 db tojásnak felelnek meg. Sokféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. A tojásban szinte az összes vitamint megtaláljuk, összesen tizenhármat - a C-vitamint nem -, melyek némelyikét kifejezetten nagy mennyiségben tartalmazza, de van olyan is - ez a D -, melynek legfontosabb hazai forrásául szolgál. Karotinoid anyagai, mint a lutein és a zeaxanthin javítja a látást és jó megelőző anyagai néhány súlyos látásromlással járó betegségnek, különösen az időskori zöld és szürke hályognak. Ezen felül kiváló forrása a kolinnak is, amely nélkülözhetetlen a magzat agyszöveteinek fejlődéséhez, és javítja az emlékezőtehetséget és az agyműködést az emberi élet folyamán.

Rossz hírét költötték

A tojás tehát a legértékesebb tápanyagforrásaink egyike, ráadásul könnyen hasznosuló formában. Mégis több évtizeden át az "első számú népegészségügyi közellenségnek" lett kikiáltva a koleszterintartalma miatt. Amikor kiderült, hogy a vér koleszterinszintjének emelkedése alapvető szerepet játszik az érelmeszesedés, a következményes szívbetegségek és más keringési kórok létrejöttében, 1970-ben az USA-ban felvilágosító program indult a táplálékkal bevitt koleszterin csökkentéséért. Egy tojás mintegy 200-220 mg koleszterint tartalmaz, aminek alapján ún. koleszterinben gazdag tápanyagnak minősítették. Megállapították, hogy átlagosan napi 300 mg koleszterin fogyasztható. 

A médiakampány eredményes volt, és sorra jelentek meg a piacon a legkülönbözőbb koleszterinszegény vagy -mentes termékek. Idővel azonban kiderült, hogy a tojás-mizéria egy téves feltételezésen alapul: azon, hogy a táplálékkal bevitt koleszterin lényeges szerepet játszana a vér koleszterin-szintjének alakulásában. Kutatási eredmények igazolták, hogy nincs nagyobb kockázata a szívrohamnak azok között, akik naponta 2-nél több tojást fogyasztanak, mint akik hetente legfeljebb egyet. Sőt: tulajdonképpen a szív- és érrendszeri halálozás és a tojásfogyasztás 24 ország adatai szerint fordított arányban áll egymással. 

Ennek következményeként az Amerikai Szív Szövetség (AHA) új étrendi előírásából 2000 októberében kihagyta a tojásfogyasztás korlátozását. Egészséges emberben még az extrém nagy koleszterin-bevitel sem eredményezi a vérszint kóros emelkedését, mert a már föl nem használódott mennyiségtől megszabadítja a szervezetet az ún. elimináció (a szervezet hatékony mechanizmusa). A korábbihoz képest fokozott epeképződéskor és ürüléskor normalizálódik a vérkoleszterin, azaz az élet során fellépő eliminációs zavar felelős elsődlegesen a magas vérkoleszterinért, leszámítva a kisszámú örökletes meghibásodást.

Házi szépítőszer

Mészhéjba zárt erőA tojásban lévő anyagok nemcsak belülről táplálják a szervezetet, hanem szépségápolási célra, külső pakolás részeként is felhasználhatók. A zsíros arcbőrrel csodákat tehet például az egy tojássárgájából és egy teáskanálnyi friss citromléből készített, negyedóráig alkalmazott arcpakolás. Száraz bőrre készíthetünk pakolást két evőkanál almaléből, két evőkanál virágporból, két evőkanál mézből és egy tojássárgájából. A tojássárgája oldja a zsírt, viszont nem irritál, táplálja a fejbőrt, így hajápoláshoz is kiválóan alkalmas. Klasszikus módszer: dörzsöljünk egy vagy két tojássárgáját a hajunkba, legfőképpen a tövéhez, hagyjuk rajta 15 percet, majd mossuk le meleg vízzel. A második mosást végezzük higított samponnal. Száraz, hidegtől, széltől kivörösödött kéznek jó bőrregeneráló, nyugtató szere a tojásfehérje: be kell dörzsölni a bőrbe, majd kis idő múlva lemosható.

Vásárláskor

Ha tojásfogyasztásról beszélünk, mindig tyúktojásra gondolunk. Egyéb baromfifélék tojása is fogyasztható, de fel kell hívni néhány tulajdonságukra a figyelmet. Kacsatojást ma Magyarországon nem szabad étkezési célra forgalmazni, mert a víziszárnyasok tojásának héja sokkal nagyobb pórusokkal rendelkezik, melyeken a baktériumok, így a szalmonella baktériumok is nagyon könnyen bejutnak a tojás belsejébe. Fogyasztható a pulykatojás, azonban ehhez kereskedelmi forgalomban gyakorlatilag nem lehet hozzájutni és íze sem olyan jó, mint a tyúktojásé. Ízletesek a gyöngytyúk és a fürjtojások, áruk azonban meglehetősen magas. 

Az uniós szabványoknak megfelelően a tojásokat 2004. május 1-től kötelező jelölni. Az ún. regisztrációs szám egy egyjegyű arab számmal kezdődik: a 0 biotojást, az 1 szabadtartásos, kifutós tartási rendszert, a 2 különböző istállózott, de nem ketreces tartást, a 3 ketreces tartási módot jelez. Az utána következő betűjelzés a származási országot jelenti, például a Magyarországon termelt tojás a HU jelzést viseli. Az utána következő számsor annak az állattartó telepnek az azonosítására szolgál, ahol a tojást termelték. A tojás csomagoló anyagán is található regisztrációs szám, amely a csomagoló helyet jelenti, ugyancsak itt kell feltüntetni a tojás frissességére utaló adatokat. Kötelezően rá kell írni a csomagolóanyagra az eltarthatóság időpontját, és nem kötelező, de feltüntetheti a termelő a megtojás dátumát.
 
                                    
 
 
                                                                http://www.hazipatika.com

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 14
Heti: 31
Havi: 111
Össz.: 45 359

Látogatottság növelés
Oldal: Bővebben a tyúktojásról
Enzo - © 2008 - 2024 - enzo.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »