Miért jó a fürjtojás?
Az immunrendszer egyensúlyának helyreállítása:
A szükséges vitaminok, aminosavak, ásványi anyagok, hiánya romló egészségi állapothoz és különböző betegségek kialakulásához vezet. A fürjtojás fogyasztásával nagy mennyiségű természetes vitaminok, ásványi anyagok és esszenciális aminosavak jutnak a szervezetbe. A fürjtojás rendszeres fogyasztásával ezeknek a hasznos anyagoknak helyreáll a szervezet számára szükséges szintje, mely az immunrendszer egyensúlyának helyreállását eredményezi, megszünteti a különböző betegségeket, ellenállóvá teszi a szervezetet a betegségekkel szemben. Energianövelő hatása miatt a sebészeti beavatkozások és a rákkezelések természetes gyógymód kiegészítője. A fürjtojás lizozimot is tartalmaz. A lizozim a nyolc esszenciális aminosav egyike, mely gátolja a káros mikroorganizmusok fejlődését a szervezetünkben.
A legsúlyosabb betegség – a rák:
A gyenge immunrendszer legsúlyosabb következménye a rák. A rák elleni kezelésben a természetgyógyászatot preferáló klinikai kutatások alapján az orvosok úgy vélik, hogy a fürjtojásban lévő összetevőkkel, igen eredményes hatást érnek el a gyógyításban. Az ő nézeteik szerint a fürjtojás rendszeres fogyasztásával, megelőzhető a rák kialakulása, mivel a rák hátterében éppen a csökkent immunitás áll.
Belső szervi hatások:
Légzőszervi hatások:
Az idegrendszerre gyakorolt hatása:
Cukorbetegség:
Jó hatással van a megfelelő inzulinszint helyreállításában. (csak natúr tojás fogyasztásánál!)
Fejlődésben lévő gyerekekre gyakorolt hatása:
Nemi aktivitás és fogamzás:
A fürjtojás sok foszfort, vasat, nyomelemeket és B1, B2 vitamint tartalmaz. Nőknél növeli a petesejt érését. Férfiaknál serkenti a hímivarsejtek termelődését. A megfelelő vérkeringés helyreállításával megszünteti a merevedési problémákat. Az idegrendszeri eredetű merevedési problémákat is kedvezően befolyásolja az idegrendszerre gyakorolt jótékony hatásának köszönhetően. A szervezetre gyakorolt egyéb hatásai (jó közérzet, általános erőnlét növekedés, az idegrendszer normális működése, jó vérkeringés stb.) miatt a nemi aktivitást is jelentős mértékben növeli mindkét nemnél.
Várandósság:
A nagy mennyiségű természetes vitaminok és ásványi anyagok bevitelével, nagyban hozzájárul az áldott állapotban lévő nők erőnlétének, egészségének megőrzéséhez és a magzat egészséges fejlődéséhez. Az idegrendszerre gyakorolt jótékony hatása enyhíti, megelőzi a szülés utáni depressziót.
Magas kalcium tartalmának hatásai:
A kalcium hiány csontritkulást és a csonttörések fokozott előfordulását eredményezi. Gyermekeknél a kalcium hiány gerincferdülést, helytelen fognövekedést, a fogazat romlását (fogszuvasodás, fogzománcsérülések) okozza. A rendezetlen kalcium-anyagcserét gyakran kíséri vérszegénység, emésztési zavarok, fogékonyság a náthára, az allergiára, ( pozitív visszajelzést kaptunk arról, hogy a fürjtojás a tojásérzékenyek számára is fogyasztható ) a herpeszre az ajkakon, csökkent ellenállás a sugárzás ellen (májfoltok kialakulása a napfénytől). Állapotos asszonyok szervezetének megnövekedett kalcium igényét is megfelelően biztosítja.
Kezelés tojáshéjjal:
Az ókori orvosság részeként, számos gyógyászati vegyület mellett alkalmazták a tojások héját is. A fürjtojásban és különösen a tojáshéjban magas a kalcium tartalom, ami könnyen emészthető. Orvosi kutatások kimutatták, hogy a fürj tojáshéj 90%-os kalcium-karbonátot tartalmaz és könnyen emészthető, ezért rendkívül kedvező hatása van a csontozat és az izületek megbetegedéseinek kezelésében. A tojáshéj-fogyasztóknál gyorsabban gyógyulnak az ortopédiai betegségek, a veleszületett csípő zavarok és a csontritkulás (csontlágyulás). Magyarországon oly gyakori csontritkulás betegség miatt nemcsak a fürjtojás héj fogyasztása ajánlható, hanem magának a fürjtojásnak a gyakoribb fogyasztása is alkalmas a megelőzésre, kezelésre, mert a szervezet jó kalciumháztartásához nélkülözhetetlen D-vitaminnak is legkiválóbb forrása.
Az elfogyasztott fürjtojás héját ne dobjuk ki, hanem kívül-belül alaposan megmosva szárítsuk meg, majd darabokra törve kávédarálóban, vagy egy mozsárban őröljük púder finomságúra.
Hogyan és mikor kell bevenni a tojáshéj port?
Étkezés előtt, étkezés után vagy étkezés közben is bevehető. Hatását fokozhatjuk, ha a porba 3-5 csepp citromlét teszünk és ezt zsírba keverve fogyasztjuk el.
Jelentős mértékű méregtelenítő hatás, bevetés a sugárzások ellen:
Japánban az atomtámadások túlélőinek, majd a csernobili katasztrófa túlélőinek gyógyítására, valamint azoknak az orvosoknak, és atomkutatásban résztvevő kutatóknak, akik sugárzásnak vannak kitéve, napi 30 fürjtojás fogyasztását javasolták, mert a sugárzás a szervezetből hamarabb kiürül a fürjtojás fogyasztásakor, mint más gyógyszeres kezeléssel. A fürjtojás fogyasztásával a sugárfertőzötteknek helyre áll a normális étvágya, megszűnik a fáradtság és a fájdalom a szívben, csökkennek a szédülési panaszok és az orrvérzés is abbamarad.